Little England - Jesle
Little England - Jesle / Nursery
CZ EN

Our care will
put a smile
on your child`s face

…and will keep you worry free

Admission process

YOU ARE ALWAYS WELCOME TO BOOK A VIEWING

If Little England is of interest to you it will be our pleasure to welcome you and show you our premises and give you a comprehensive information pack about our services. It is necessary to book viewing in advance.

The enrolment procedure itself is in a form of a personal meeting with parents, child (children) and a school representative.

NECESSARY DOCUMENTATION

 Fill in an Enrolment Form for specific school year

 Sign a Contract about Provision of Childcare for a specific school year

 Fill in a Registration Form (with details about allergies etc.)

 A Medical Certificate

 Copy of your child’s health insurance card

 Pay a returnable enrolment fee of 3000,- Kč (50% of the deposit will be deducted from the first school fee payment , the remaining 50% will be deducted from the last school fee payment)

ADMISSION CONDITIONS

Capacity permitting, we are able to guarantee a placement for your child after a personal meeting, and upon receiving all documents together with the enrolment fee mentioned above. We reserve the right to give your pre-booked place to another child should we not be contacted within 7 days after the enrolment meeting.

Priority is given to children attending the all-day, all-week programme and to siblings.References

Při první návštěvě Little England mě velmi mile překvapilo množství místa a světla, které prostředí školky a jesliček nabízí, a take přístup učitelek byl na první pohled skvělý. Naše děti začali navštěvovat školku a jesle hned první školní den 2. 9. 2015...

Číst více
Když jsem před rokem dostala nabídku zajímavé práce, přemýšlela jsem, jestli můžu svou tehdy 14 měsíční dcerku na pár dní v týdnu svěřit chůvě, a jak takovou chůvu vůbec v malém městě za Prahou najdu. Druhý den jsem náhodou objevila...

Číst více