Little England - Mateřská škola
Little England - Mateřská škola / Preschool

Our aim is to help
your child build
a solid foundation

…for their future

How to Enroll

YOU ARE ALWAYS WELCOME TO BOOK A VIEWING

If Little England is of interest to you it will be our pleasure to welcome you and show you our premises and give you a comprehensive information pack about our services. It is necessary to book viewing in advance.

The enrolment procedure itself is in a form of a personal meeting with parents, child (children) and a school representative.

NECESSARY DOCUMENTATION

 Fill in an Enrolment Form for specific school year

 Sign a Contract about Provision of Childcare for a specific school year

 Fill in a Registration Form (with details about allergies etc.)

 A Medical Certificate

 Copy of your child’s health insurance card

 Pay a returnable enrolment fee of 3000,- Kč (50% of the deposit will be deducted from the first school fee payment , the remaining 50% will be deducted from the last school fee payment)

ADMISSION CONDITIONS

Capacity permitting, we are able to guarantee a placement for your child after a personal meeting, and upon receiving all documents together with the enrolment fee mentioned above. We reserve the right to give your pre-booked place to another child should we not be contacted within 7 days after the enrolment meeting.

Priority is given to children attending the all-day, all-week programme and to siblings.References

Od prvního okamžiku, kdy jsme vstoupili do prostor školky Little England jsme věděli, že je to „to pravé“ pro našeho syna! Bylo to v době, kdy školička byla teprve ve svých začátcích, ale přesto perfektně připravena, jak profesionálním týmem pedagogů...

Číst více
Při první návštěvě Little England mě velmi mile překvapilo množství místa a světla, které prostředí školky a jesliček nabízí, a take přístup učitelek byl na první pohled skvělý. Naše děti začali navštěvovat školku a jesle hned první školní den 2. 9. 2015...

Číst více